• Kategorie blogu
Blog
Od rybníku po modrou kořalku
08.05.2023
Od rybníku po modrou kořalku
Palírna Modrá na hanácku je skvělá volba pro labužníky skvělých pálenek a výjimečného zázvorového likéru ... číst celé
Zobrazit všechny články
Sledujte nás na sítích

         

 

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. O historii whisky
05.02.2022

O historii whisky

Historie whisky je krásná a pestrá a oproti rumu velmi dobře zaznamenána. Kdo však stál u zrodu whisky jako první, se vedou spory. Jestli to byli Irové a nebo Skoti. Irové mají svou legendu o svatém Patrikovi, ale první opravdová písemná zmínka o whisky, která není postavena jen a pouze na legendě, však pochází ze Skotska z roku 1494, kdy v královských účetních knihách najdete zápis “ osm bollů sladu pro mnicha Johna Cora na výrobu aqua vitae“.
Výrazem živá voda, latinsky aqua vitae, se whisky označovala na svém počátku,  v gaelštině se živá voda řekne uisge beatha. To se postupem času zkrátilo na „usky‘“ a tento výraz se častým přetvářením v různých nářečí překroutil na whisky. Víte sami, že čím více vody života ve své hospůdce vypijete, tím více kreativní pak jste, proto není divu¨, že jméno pro whisky pramení z úplně jiného názvosloví.

I když kořeny whisky leží na ostrovech, whisky můžeme najít v dalších oblastech, kde mají dostatek obilí k její výrobě. Přesuneme se za velkou louži, kde se podíváme do Spojených států a Kanady.  V dnešních USA se whisky začíná prosazovat až v polovině 18. století, hlavně s příchodem emigrantů ze Skotska, Irska a Holandska, kteří si přinesli umění pálení obilí ze svých mateřských zemí. Americká whisky je odlišná od té ostrovní v mnoha směrech. Nejenom skladbou obilí ale i fermentací či prací se sudy. Dobré je vědět, že za oceánem, se nepoužívá výraz whisky, ale whiskey stejně jako například v Irsku.
Bourbon, Tennessee whisky, nebo žitná jsou hlavní směry americké whiskey. Mezi nejznámější značky této kategorie jsou Jim Beam, Jack Daniels, Maker’s Mark atd..
Roste také výroba ochucených likérů na bázi whiskey. Zarputilí piják kouřových skotských whisky si takovýto medový likér dá maximálně jako osvěžovač vzduchu do koupelny, ale novodobí zákazník si všechny tyto ochucené varianty žádá.
Nesmíme ani opomenout zemi javorového listu. I když zde není whiskey tak hojně vyráběna jako v USA, tak i kanadská whisky má své fanoušky a patří tak právoplatně na mapu whisky světa

Pro opravdové fajnšmekry je zde ale daleko zajímavější destinace. Japonsko. Země krásné krajiny, dechberoucí historie a automatů na použité dámské prádlo. Ano i zde se vyrábí whisky. Rukopis této whisky je velmi podobný té skotské, kde se také Japonci učili. Znalost produkce whisky si Japonci přinesli ze Skotska na počátku 20. století. Kategorie japonské whisky je dnes velmi populární a produkce nestačí odrážet poptávku. Ceny tak stoupají do astronomických výšin.

Pokud by se Vám nechtělo cestovat do dálek, zůstaňme doma a podívejme se do kategorie českých whisky. https://www.destilerka.cz/whisky. Není sporu, že palírníci jsme znamenití a obilí máme dost. Proč tedy nezačít experimentovat i s tímto spiritem. Ať už ochutnáte jihočeskou Old Well whisky nebo Olomouckého King Barley či hanáskou GoldCock rozhodně nešlápnete vedle. Zlaté české palírnické ručičky.

Na zdraví.

P.S. Svět whisky je drsný, ale krásný.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Vydestilované novinky do emailu
Buďte první, kdo se dozví o zajímavostech a novinkách od českých mistrů destilatérů. Rozesíláme 1x za měsíc.
Naše záruky

Do 24 hodin zásilku odesíláme

  Sledování zásilky

  Zabalené v protinárazovém obalu

  3Dplatba kartou nebo dobírka

  Můžete objednat i větší množství, my zboží dodáme do 7 dnů

 

Ikony u zboží

45%  Obsah % alkoholu

  Limitovaná edice 

    Medaile či jiné ocenění

  Dárkové balení

    Na zakázku vlastní etikety

Podporujeme
 
 
 
  • Zákaz prodeje alkoholu osobám mladším 18 let
  • Při převzetí zboží bude ověřen váš věk
  • Fotografie produktů a zboží jsou ilustrativní
Kontakty
Logo
(Po-Pá, 8-14 hod.)
Powered by DESTILERKA.CZ