• Kategorie blogu
Blog
Laserové gravírování na dřevěné kazety
15.09.2023
Laserové gravírování na dřevěné kazety
Chcete někoho okouzlit ? I to umíme a víme jak ................ číst celé
Zobrazit všechny články
Sledujte nás na sítích

         

 

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Gin nebo Borovička ?
09.06.2023

Gin nebo Borovička ?

Sedíte na východě Slovenska a vaši kamarádi Vám nalévají čirou tekutinu, co voní jak jako sakra výrazný gin. Ano je to zdejší národní nápoj, který tvořil slovenské dějiny po mnoho let a ještě chvilku utvářet bude. Řeč je o borovičce.

Jalovcový alkohol, který má leckdy více procent alkoholu než standartní nápoje. Také staré přísloví říká, že čím dále na východ Slovenska, tím více procent alkohol má. A něco na tom bude. Venkov na východě je opravdu jiný, něž krajina západně.
Co ale odlišuje borovičku od klasického ginu? Jsou to hlavně další přísady, co se macerují v neutrálním lihu. Gin kromě jalovce často obsahuje angeliku, fenykl, koriandr či citrusové kůry. Kdyžto borovička obsahuje pouze jalovec. Gin, který patří k těm lepším, je poté redestilován. Poté, co se v neutrálním lihu nechaly macerovat všechny „botanicals“ , jak se ostatní přísady nazývají.
Jak název napovídá, Borovička (od borievka – slovensky jalovec) využívá pouze maceraci samotného jalovce. Gin přidává i další ingredience, jak bylo řečeno.  Horší borovičky jsou vyráběny pouze přidáním jalovcové esence do průměrného lihu. Takto se vyrábí i méně kvalitní giny.


Na trhu však jsou i borovičky, které jsou opravdu vyrobeny tradiční metodou, tedy macerací jalovce v lihu a následnou redestilací. Tento destilát se poté rozřeďuje kvalitním velejemným lihem.  Segment s prémiovými nebo stařenými borovičkami se však ještě nerozjel ( my však jednu v nabídce máme a to přímo o R. Jelínka) .
 Myslíme si, že slovenský národní nápoj, asi nenahradí třeba celosvětově populární tequilu nebo rum. Ale bylo by to hezké. I když pojem Borovička je oficiálně uznáván EU jako konkrétní druh alkoholu. V rámci vstupu do Evropské Unie, se Slovensko rozhodlo ochránit svoje jalovcové zájmy a vyjednali si chráněné zeměpisné označení pro určité názvy - kategorizaci. Juniperus, Slovenská borovička, Liptovská borovička, Inovecká borovička a Spišská borovička. Tyto pojmy mají ochranou známku, a mohou se vyrábět pouze na určitém místě. Takže ve Francii si Liptovskou borovičku nevyrobí.

Historie jalovcové pálenky na Slovensku sahají na počátku 16. století, kdy jsou první záznamy. Postupem času se pálení rozšířilo od vzdělané vrstvy, mezi prostý lid. Pálení se stalo každodenní záležitostí, avšak na domácí úrovni. Velké závody na výrobu jalovcových pálenek začínají vznikat v 19. století. Postupem času se však proces výroby borovičky zdokonalil a začala se vyrábět ve velkém. Mezi nejstarší značku můžeme zařadit trenčiansky Juniperus. Už v roku 1933 tu začala vyrábět borovičku „prvá trenčianska borovičková továreň“.
V době totalitního režimu byla samozřejmě celá výroba řízena státem. K lepšímu se vše začalo obracet po revoluci, kdy rudý bratr šel do háje. V posledních letech se začala vyrábět borovička jak v menších tak i velkých průmyslových palírnách. Koukněte se na naši nabídku ZDE. Například český výrobce pálenek Martin Žufánek má tento slovenský poklad v nabídce již řadu let. Vidíme jen lepší jalovcové zítřky. Alkoholovému průmyslu se daří, proto přejme štěstí i této kategorii alkoholu.

 

Na zdraví

P.S. Nad Tatrou se blízká jen na lepší časy.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Štítky
Vydestilované novinky do emailu
Buďte první, kdo se dozví o zajímavostech a novinkách od českých mistrů destilatérů. Rozesíláme 1x za měsíc.
Naše záruky

Do 24 hodin zásilku odesíláme

  Sledování zásilky

  Zabalené v protinárazovém obalu

  3Dplatba kartou nebo dobírka

  Můžete objednat i větší množství, my zboží dodáme do 7 dnů

 

Ikony u zboží

45%  Obsah % alkoholu

  Limitovaná edice 

    Medaile či jiné ocenění

  Dárkové balení

    Laserové gravírování do dřeva

Podporujeme
 
 
 
  • Zákaz prodeje alkoholu osobám mladším 18 let
  • Při převzetí zboží bude ověřen váš věk
  • Fotografie produktů a zboží jsou ilustrativní
Kontakty
Logo
(Po-Pá, 8-14 hod.)
Powered by DESTILERKA.CZ