- Štítky blogu
- likér
- whisky
- palírna
- palírník
- destilát
- macerace
- koření
- slivovice
- kvašení
- ovoce
- gin
- pálenka
- žufánek
- chuť
- višňovka
- vypálit
- alkohol
- destilerka
- ořechovka
- bartida
- lihovar
- líh
- kvasinky
- ethanol
- výroba destilátu
- destilace
- bylinky
- obilí
- radlík
- med
- kolona
- investice
- foursquare
- macallan
- Jagermeister
- vínovice
- brandy
- zelená
- peprmintka
- destilační kotel
- filtrace
- degustace
- ginfest
- bohemica
- hruškovice
- tuzemák
- sudlička
- limitované edice
- bourbone

Tradiční české likéry Božkov a ....
Božkov likéry, kde a proč vzniknuly
Naše republika je vyhlášena konzumací všech možných likérů. Kdo z vás si nedal v životě sedm piv a jednu zelenou v hospodě, jako by nebyl. Není výjimka, že hospodští štamgasti a výčepní míchají absurdní kombinace s ještě absurdnějšími názvy. Jako třeba mozek ( griotka s vaječňákem ), cikán v trávě ( tuzemák se zelenou) a mnoho dalšího.
Jedna z nejstarších firem, a také největších, která se výrobou likérů zaobírá, se jmenuje Božkov, přesněji Stock Plzeň Božkov. Myslíme, že představovat Božkov tuzemák, který má ve znaku legendární plachetnici, není třeba. Jedná se o nejprodávanější položku v celé řadě likérů z Božkova a o jeden nejvíce prodávaných alkoholů na českém trhu. Největší prodeje jsou vždy v období před Vánocemi, kde každá správná hospodyňka z něho peče a dělá domácí vaječňák a každý správný „hospodiň“ ho při vánočních přípravách pije samotný. Prostě Božkov tuzemský je součástí českých Vánoc již mnoho let.
Ona i samotná značka je na české likérové scéně již mnoho let. Například Božkov Tuzemský, tehdy ještě pod názvem „Tuzemský Rum“, byl uveden na trh v roce 1948. A už tenkrát měl na etiketě typickou plachetnici, která je zde do dnes. Dokonce historie Božkovu sahá až do roku 1920, kdy byla spjata s příchodem Lionella Stocka, který zde zakládá dceřinou společnost zaregistrovanou pod jménem Stock Cognac Medicinal.
Další velmi populární je Božkov zelená. Ta se také nachází na předních příčkách v prodejích řady Božkov likérů. Kombinace mátové chuti, sladkosti a nižších procent alkoholu, ji činí velmi populární.
I přes snahy prodejců používat zelenou také v drincích, její největší spotřeba je tzv. „ na hulváta“, tedy samotná na panáky. Mnoho žen nechce také pít nic silného, aby nebyly, lidově řečeno, rychle na plech. Proto rádi šáhnou po likérech, které mají často pouze kolem 20% alkoholu.
Pokud tedy chcete potěšit svoji drahou polovičku, neváhejte ji objednat u nás na Destilerce nějaký dobrý likér. Ať už to bude něco z Bartidy, Blatné, Božkovu nebo od společnosti Likr. Tím, že jsme už většinu destilerek v Čechách navštívili, mužeme s klidným svědomím prohlásit, že čeští likérníci patří ke světové špičce. Na zdraví…
p.s. v Karibiku mají kliku, že kotvíme jen na rybníku.