• Kategorie blogu
Blog
Laserové gravírování na dřevěné kazety
15.09.2023
Laserové gravírování na dřevěné kazety
Chcete někoho okouzlit ? I to umíme a víme jak ................ číst celé
Zobrazit všechny články
Sledujte nás na sítích

         

 

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Světové bylinné likéry
12.11.2022

Světové bylinné likéry

Světové bylinné likéry

Ano, ano, slyšíme vaše námitky. Ano jsme destilerka.cz, která dělá jenom české alkoholy. Proč se ale nepodívat i někam za hranice. Dnes bude řeč o světových likérech, které dobily svět. Některé v cocktailu, některé prostě jen samotné ve skleničce. Podívejme se na kategorii bylinných likérů, které obsahují leckdy až desítky bylin a jiných ingrediencí. Řada výrobců používá k výrobě nejen domácí, ale také exotické suroviny, které pocházejí ze všech koutů světa. Výroba těchto likérů je tajná a je známa pouze pár lidem z dané společnosti. Do kategorie „bylinných“ patří například tuzemští hráči Becherovka, Fernet, nebo ti přespolní jako Jägermeister, Unicum či třeba Chartreuse. Řadu různorodých bylin najdeme například i v Italském Campari. Začněme u sousedů v Německu, kde se vyrábí, dnes již celosvětově známý Jägermeister. Tento bylinný bitter, svojí unikátní sladko-hořkou chutí dostal nejednoho konzumenta. Svojí základní řadu v březnu roku 2017 rozšířila prémiová varianta Manifest, která byla chvilku vidět a poté zase zaplula do špajzu na poličku. Poslední přírůstek byl Jägermeister Scharf. V dolnosaském Wolfenbüttelu se tento likér vyrábí z 56 různých bylin, kořenů, dřev a kůry, jako je skořice, kořen zázvoru, šafrán, které se všechny macerují v neutrálním lihu. Nenechte se však zmást. Kromě hořkých tónů, tyto typy likérů někdy obsahují desítky gramů cukru, jako právě zmíněný likér s paroháčem ve znaku. Pokud Vám vyhovují tyto tóny bylin, ale chcete likér z Čech, tak jednoznačně Poděbradská samička je chutí nejpodobnější.

Další z řady je Chartreuse, francouzský bylinný likér se silně kořenitou chutí. Vyrábí se z 130 horských bylin macerovaných ve vínovici. To už je opravdová nálož ingrediencí. Původ originálního receptu je situován do roku 1605, kdy ho měli dostat mniši kartuziánského řádu od maršála Francoise ď Estrées. Likér existuje v zelené a slabší žluté variantě. Oba dva byly udělány původně jako lék na zažívání. ( Už od začátku chytré hlavy věděly, že alkohol v malých dávkách je "meducína". – poznámka alkohologa )

Zůstaňme ještě ve Francie, kde lze najít slavný pomerančový likér Cointreau. Tato značka má svůj původ v Angers na Loiře, kde se i začal vyrábět roku 1849. Jedná se o likér zhotovený z neutrálního lihu, cukru a výtažků z kůr vybraných druhů pomerančů. Bez pořádného pomerančového likéru by se neobešli světové cocktaily jako Margarita, Cosmopolitan či Sidecar. Premiovější variantu pomerančového likéru z Francie najdete v Grand Marnier, kde základem je francouzský cognacu.

Likéry mají v Evropě mnoha letou tradici. Málo kdo by však hledal kořeny světového likéru v Maďarsku. Unicum-Zwack je bylinný likér, jenž se řadí mezi kořeněné bittery. Svoji chuť, získává ze 40 léčivých rostlin. Tato tekutina dokonce dozrává několik měsíců v dubových sudech, což ji odlišuje od ostatních konkurentů, které jsme doposud zmiňovali. Likér vznikl v Budapešti jako údajný lék pro císaře Josefa II. Recept vymyslel lékař Joseph Zwack roku 1790. Legenda praví, že název vymyslel sám císař, když po požití nápoje zvolal: To je unicum! Při jaké příležitosti to bylo, však legenda neříká.

Ať už preferujete spíše sladké nebo hořké bylinné likéry, vždy vám mohou v přiměřené míře pomoci od zažívacích potížích po jídle. Je to díky jejich výrobě. Jedná se o maceráty a ne o re-destiláty. Tudíž léčivé účinky z bylin v tekutině zůstávají a pomáhají. Svět likérů je nekonečný a proto si o něm budeme zase povídat někdy příště.

 

Na zdraví …

P.S. Bolí tě bříško? Dej si likéru víčko.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Vydestilované novinky do emailu
Buďte první, kdo se dozví o zajímavostech a novinkách od českých mistrů destilatérů. Rozesíláme 1x za měsíc.
Naše záruky

Do 24 hodin zásilku odesíláme

  Sledování zásilky

  Zabalené v protinárazovém obalu

  3Dplatba kartou nebo dobírka

  Můžete objednat i větší množství, my zboží dodáme do 7 dnů

 

Ikony u zboží

45%  Obsah % alkoholu

  Limitovaná edice 

    Medaile či jiné ocenění

  Dárkové balení

    Laserové gravírování do dřeva

Podporujeme
 
 
 
  • Zákaz prodeje alkoholu osobám mladším 18 let
  • Při převzetí zboží bude ověřen váš věk
  • Fotografie produktů a zboží jsou ilustrativní
Kontakty
Logo
(Po-Pá, 8-14 hod.)
Powered by DESTILERKA.CZ