• Kategorie blogu
Blog
Od rybníku po modrou kořalku
08.05.2023
Od rybníku po modrou kořalku
Palírna Modrá na hanácku je skvělá volba pro labužníky skvělých pálenek a výjimečného zázvorového likéru ... číst celé
Zobrazit všechny články
Sledujte nás na sítích

         

 

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Jíný kraj, jiný mrav, jiný destilační zařízení
06.10.2021

Jíný kraj, jiný mrav, jiný destilační zařízení

Přece jenom něco na tom bude, že jiný kraj, jiný mrav. Toto pravidlo se dá uplatnit i při výrobě alkoholu. Každý region, kde se vyrábí nějaký druh spiritu, má své odlišností. A právě jedna z nich je i typ destilačního zařízení.

Kotlíkové destilační zařízení, neboli pot still anglicky, a celkově destilace, se ve středověké Evropě rozšiřuje až během 11. a 12. století. Stejně tak jako další vědomosti, osvojili si Evropané destilaci díky křížovým výpravám, které byly vedeny do arabských zemí, kde se i předpokládá  vznik destilace. Z počátku se vědění šířilo mezi vzdělanější vrstvou, mezi kterou patřili právě alchymisté, mniši v klášterech a posléze také lékárníci. Trvalo však ještě nějakou dobu, než se destilace dostala mezi běžné lidi.
 Další velký zlom poté nastal v 19 století, kdy byl vymyšlen mechanismus kontinuální destilace, která posunula výrobu alkoholu.  Jedno má ale historie palírnictví společné. Vždy tu hrál hlavní roli um a talent mistra palírníka.

Pro důkaz toho, jak destilační zařízení může ovlivnit finální destilát nemusíme chodit daleko a stačí nahlédnout do Skotska. V této zemi je palírna whisky jedna vedle druhé. A i přesto, že využívají stejný základ ( teoreticky řečeno ) jejich „new make“ chutná pokaždé jinak. Je to dáno, kromě dalších výrobních parametrů, také tvarem destilačního kotle, jeho objemem, jaký sklon má tzv. labutí krk, který odvádí páry z kotle do kondenzátoru atd.. Všechny tyto parametry destilačního kotle hrají určitou roli při pálení alkoholu.
Pokud bychom chtěli další příklad krajové odlišnosti, zastavme se v Karibiku. Jestliže zde ještě destilerka využívá kotlíkové destilační zařízení, nazývá se takovýto stroj „double-retort pot still“. Velmi jednoduše řečeno „kotlík se dvěma mezikotly“. Tento přístroj je využíván výhradně na výrobu rumu a těžko bychom ho hledali při výrobě jiného druhu alkoholu.

My se ale zabýváme českými destiláty, tak zůstaňme doma. Většina českých destilaterů používá moderní hybridní zařízení, které kombinuje základ kotlíkového zařízení, avšak mezi kotlem a kondenzátorem je část kolonového zařízení. Na takovém tomto aparátu se dá vytvořit velmi široká paleta chutí a i odborníci paliči se shodují, že osvojit si pálení na tomto typu kotle vyžaduje léta praxe a pokusů. Například přední čeští výrobci alkoholu firma Rudolf Jelínek a rodinný podnik Žufánků, využívají k pálení tento typ kotle od světoznámého výrobce kotlů společnosti Arnold  Hollstein.
Ale ani zlaté české ručičky se nemají za co stydět. Například výrobce Kovoděl Janča s.r.o. funguje na českém trhu desítky let a má na svém kontě mnoho tuzemských i zahraničních realizací. A kam na prohlídku destilerie? Na Moravě stačí skočit k sousedovi, ale i například v Praze se dá udělat návštěva u pražského výrobce ginu v Holešovicích firmy Garáž 22. Pokud byste chtěli kousek za Prahu, tak určitě palírna Radlík, kousek od Jílového u Prahy, bude ta správná volba. Tradice českého papírnictví je krásná a dlouhá. I proto před všemi českými palirníky hluboce smekáme a těšíme se na jejich výtvory.

p.s. Bacha, pálí to

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Vydestilované novinky do emailu
Buďte první, kdo se dozví o zajímavostech a novinkách od českých mistrů destilatérů. Rozesíláme 1x za měsíc.
Naše záruky

Do 24 hodin zásilku odesíláme

  Sledování zásilky

  Zabalené v protinárazovém obalu

  3Dplatba kartou nebo dobírka

  Můžete objednat i větší množství, my zboží dodáme do 7 dnů

 

Ikony u zboží

45%  Obsah % alkoholu

  Limitovaná edice 

    Medaile či jiné ocenění

  Dárkové balení

    Na zakázku vlastní etikety

Podporujeme
 
 
 
  • Zákaz prodeje alkoholu osobám mladším 18 let
  • Při převzetí zboží bude ověřen váš věk
  • Fotografie produktů a zboží jsou ilustrativní
Kontakty
Logo
(Po-Pá, 8-14 hod.)
Powered by DESTILERKA.CZ