• Kategorie blogu
Blog
Od rybníku po modrou kořalku
08.05.2023
Od rybníku po modrou kořalku
Palírna Modrá na hanácku je skvělá volba pro labužníky skvělých pálenek a výjimečného zázvorového likéru ... číst celé
Zobrazit všechny články
Sledujte nás na sítích

         

 

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Griotka a její historie
27.11.2022

Griotka a její historie

Griotka, griotte nebo prostě višňový likér.

Je jedno jak to budete nazývat, prostě sladší alkoholický nápoj, který potěší příznivce lehkého dobrého pití. Ale nemusí být vždy jen sladká varianta. Například Višňovka od Martina Žufánka, se svojí chutí přibližuje k reálným višním. Zkuste ji.

Ovšem s naší kulturou je také spojena výroba domácího třešňového nebo višňového likéru. Často domácí griotka je postavena na tuzemáku nebo jiném netypickém destilátu. Možná také vzpomínáte, jak naše babičky vzaly originál tuzemák Božkov, daly do toho višně ze zahrádky, cukr, trochu nějakého koření a nechaly ležet. Likér z višní byl hotov a příchuť tuzemáku dal této domácí griotce pořádný říz. No babičky za to prostě uměli vzít.

Každopádně historie griotky je celkem dlouhá a zajímavá. Macerace ovoce v destilátu je praktika velmi stará. První zmínky můžeme najít už ve 14. století. Staří mágové a alchymisté vyráběli elixíry mládí už od nepaměti.
Samotné označení pochází z francouzštiny, slovíčko Griotte je francouzské označení druhu višně  Morello. To už je samozřejmě jen kousek k českému tvaru griotka. Francie je nejspíše i země, kde tento typ likéru vznikl. ( všichni ale stejně vědí, že nejlepší višňovka byla o té naší babičky z Čech ).
Postupem času se výroba domácí griotky posunula do komerčních rozměrů a v 19. století vznikají první značky, které vyrábějí tento višňový likér. Každopádně doba, kdy byly velmi populární likéry, byla tzv. „první republika“.
Pokud si pamatujete film o vojákovi Švejkovi, tak jste jistě zaznamenali, že popíjeli griotku nebo tzv. Čerta. To byl pekelný mix griotky a tuzemského rumu. To však neznamená, že by se v dnešní době griotky vytratily z českých hospod nebo domácích špajzek. Ba naopak. Návrat ke kořenům a lokálním produktům je teď velmi „IN“. Čím dál více menších výrobců českých pálenek přidává do svých nabídek i různé varianty višňových likérů. Už tu není pouze jen Griotka Božkov, která dlouhé roky dominovala. Můžete si vybrat z celé plejády dobrých a kvalitních višňovek a griotek  se skutečným obsahem ovoce nebo ovocné šťávy.

Pokud ale chcete nevídanou specialitu, nabízíme Vám opravdové „gastroporno“-  Chilli Višeň LIker.

V palírně Likr se chtěli malinko odlišit a posunou to zase o kus dále. Proto si vybrali velmi zajímavé spojení likéru z višní s chilli papričkami. Vůně je klasická po višňovém likéru. První okoštování Vás jemně pohladí sladko-kyselou chuťí višní. Po chvilce ale ustoupí a dá vyniknout jemné ostrosti chilli papriček, které se krásně rozvinou. Ale nebojte se, tahle lahev Vám neublíží. Je to uděláno velmi delikátně. V Likru vědí co dělají.

Pokud bychom Vám mohli dát ještě jeden tip na dobrou griotku, vyzkoušejte tu od Bartidy. Tato unikátní lahev do svého produktu přidává meruňkový destilát, což má za následek velmi příjemnou a intenzivní chuť. Bartida Griotka je silný hráč na trhu. 

Dejte si griotku a užívejte života. Červená je dobrá.

Na zdraví

P.S. Třešně nebo višně, hlavně když to teče.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Vydestilované novinky do emailu
Buďte první, kdo se dozví o zajímavostech a novinkách od českých mistrů destilatérů. Rozesíláme 1x za měsíc.
Naše záruky

Do 24 hodin zásilku odesíláme

  Sledování zásilky

  Zabalené v protinárazovém obalu

  3Dplatba kartou nebo dobírka

  Můžete objednat i větší množství, my zboží dodáme do 7 dnů

 

Ikony u zboží

45%  Obsah % alkoholu

  Limitovaná edice 

    Medaile či jiné ocenění

  Dárkové balení

    Na zakázku vlastní etikety

Podporujeme
 
 
 
  • Zákaz prodeje alkoholu osobám mladším 18 let
  • Při převzetí zboží bude ověřen váš věk
  • Fotografie produktů a zboží jsou ilustrativní
Kontakty
Logo
(Po-Pá, 8-14 hod.)
Powered by DESTILERKA.CZ