• Kategorie blogu
Blog
Od rybníku po modrou kořalku
08.05.2023
Od rybníku po modrou kořalku
Palírna Modrá na hanácku je skvělá volba pro labužníky skvělých pálenek a výjimečného zázvorového likéru ... číst celé
Zobrazit všechny články
Sledujte nás na sítích

         

 

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Historie peprmintové likéry
05.04.2023

Historie peprmintové likéry

Je pozdní hodina v clubu a vy potkáte svoji budoucí vyvolenou na baru. Hudba je na hlas a vy proto z blízké vzdálenosti zakřičíte první vtípek. Slečna se nechutně zatváří a s otočkou na podpatku vám nastavuje záda. Co se stalo? Kdyby jste ten večer pil zelenou, váš dech bude svěží a dámě se nebude dělat šoufl při blízkém kontaktu s vámi. Vítejte ve světě ústní vody, která má v sobě alkohol.

Mátový likér se vyrábí prakticky po celém světě. Je to díky dostupnosti máty a pozitivnímu účinků této plodiny. Ať už to byla Francie, která vyrábí svůj Créme de Menthe, či jiná země z balkánského území. Tradice v těchto zemích je dlouhá jako v našich luzích a hájích. Nejznámější období u nás pro zelenou je první republika. Nejde rozhodně ale říct, že by v průběhu 20. století zapadla v zapomnění.

Peprmintové likéry neboli zelená, by měla být kombinace macerátu máty peprné, cukru a popřípadě nějakého barviva. V dnešní době však přírodní macerát nahradila syntetika kvůli cenové dostupnosti. Upřímně řečeno segment superpremiových zelených u nás ještě nevyrostl. I tak se ale dají najít produkty, které jsou postaveny na přírodním macerátu máty. V chuti je to ihned znát. ( celkový přehled naší nabídky najdete ZDE.
Lidé si však zvykli na unifikovanou chuť zelené, a proto si jen těžko pak přivykají výrazné chuti pravého macerátu.

Pokud byste hledali láhev založenou na pravém macerátu ze zahrádky samotného paliče, šáhnětě po Bairnsfather Pfeffermintz z Jeseníků. Je to peprmintový likér pro skutečné milovníky, jen 100% máta, velejemný líh a cukr vytváří tento skvost mezi likéry z máty.
Jestli  jste ale spíše zvyklí na produkt od našeho největšího producenta tedy Božkov Zelená, bude pro vás daleko příjemnější Bartida zelená. Tento zelený alkohol se odlišuje od ostatních tím, že kromě velejemného lihu používá vinného destilátu a hlavně přírodních výtažků z máty peprné. Proto je výsledný dojem daleko jemnější.  Přírodní extrakt, který se zde používá je vyrobenou metodou studené macerace, tedy máta se louhuje v lihu bez zahřívání. Tento postup je jemnější vůči macerované surovině.  Mrkněte na ni ZDE.

Nejvíce zelené je samozřejmě vypito samotné na panáky. Klasický hospodský sport, 7 piv a 1 zelená. Magické číslo stejně tak jako magické oko, neboli když hodíte panáka zelené do piva. Někdo po tom spíše hodí „šavli“, někdo se oblízne za ouškem. Co rozhodně doporučujeme je vytříbený cocktail Vítr z hor, tedy zelenou s kapkou Alpy Francovky na vrch. Nemusíte být horal, aby jste si zamiloval tuto dech beroucí záležitost. Pokud tohle objednáte té skvostné influencerce na té fancy párty na baru, kde budete, jistě neuděláte chybu a úspěch u dámy je zaručen. Příjemný svěží dech.

Na zdraví

P.S. Aerodynamiku jelena prověří jen zelená! ( zelení už vědí )

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Vydestilované novinky do emailu
Buďte první, kdo se dozví o zajímavostech a novinkách od českých mistrů destilatérů. Rozesíláme 1x za měsíc.
Naše záruky

Do 24 hodin zásilku odesíláme

  Sledování zásilky

  Zabalené v protinárazovém obalu

  3Dplatba kartou nebo dobírka

  Můžete objednat i větší množství, my zboží dodáme do 7 dnů

 

Ikony u zboží

45%  Obsah % alkoholu

  Limitovaná edice 

    Medaile či jiné ocenění

  Dárkové balení

    Na zakázku vlastní etikety

Podporujeme
 
 
 
  • Zákaz prodeje alkoholu osobám mladším 18 let
  • Při převzetí zboží bude ověřen váš věk
  • Fotografie produktů a zboží jsou ilustrativní
Kontakty
Logo
(Po-Pá, 8-14 hod.)
Powered by DESTILERKA.CZ