• Kategorie blogu
Blog
Od rybníku po modrou kořalku
08.05.2023
Od rybníku po modrou kořalku
Palírna Modrá na hanácku je skvělá volba pro labužníky skvělých pálenek a výjimečného zázvorového likéru ... číst celé
Zobrazit všechny články
Sledujte nás na sítích

         

 

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Valašský kraj a valašská slivovice k sobě patří
10.01.2022

Valašský kraj a valašská slivovice k sobě patří

Valašský kraj byl od nepaměti spojen s ovocnou pálenkou, především slivovica, a hlavně především domácí, stejně jako bača s ovcemi. Nenechte se ale mýlit. Nachází se zde řada skvělých komerčních palíren, které produkují úžasné ovocné spirity.  Domácí „černé pálení“ je zde samozřejmě hojně rozšířeno. Většinou se zdejší lidé snaží postavit destilační kotel z dostupných součástek, bez velkých nákladů. Hrozí pak, že vybudují spíše konkurenci likérce Drak, než legálním pálenicím, které využívají moderní destilační kotle. Většina dnes už používá hybridní kotel, který kombinuje kotlíkové destilační zařízení s částí kolony, která je před kondenzátorem. Myslím, že svěřit se do rukou doktora špirituse v palírně, je vždy dobrá volba.

Valašsko je kraj v nejvýchodnější části Moravy, sousedící se Slovenskem. Rozkládá se v hornaté a lesnaté oblasti na povodí Dřevnice, Vláry a horní Bečvy a protíná hlavně okresy Vsetín a Zlín, případně i přilehlé části okresů Kroměříž, Nový Jičín a Frýdek-Místek. Sousedí na jihozápadě se Slováckem, na západě s Hanou a na severu s Lašskem. Co je ale úplně nejdůležitější, že jsou zde skvělí a vřelí lidé. Věděli jste dokonce, že bylo založeno tzv. Valašské království?

Do tohoto regionu patří samozřejmě Vizovice a tedy i palírna Rudolf Jelínek , o kterém jsme psali o něco dříve.  Pokud bychom se ale podívali podrobněji, našli bychom zde více krásných palíren, které kromě pěstitelského palírnictví produkují vlastní řadu ovocných pálenek.
Například Veselý Grunt, který se kromě pálení zaobírá výrobou povidel a hospodařením na vlastních sadech. Samotná pálenice leží v obci Janová a svůj provoz započala v roce 2014.  Až pojedete kolem, doporučujeme se zde zastavit a celý komplex si můžete i osobně prohlédnout. My už jsme tak učinili a můžeme jen doporučit. Co nás velmi bavilo při ochutnávce, byla zdejší slivovice . To neznamená, že byste neměli ochutnat i další jejich produkty. Speciálně pak různé „limitované edice“ jako Jahoda a Červený rybíz. Delikátní záležitost, delikátní. I to samozřejmě seženete u nás na eshopu.

Další zastávkou po českých palírnách na Valašsku je pálenice Zubří. Sama palírna se definuje jako „malá rodinná manufaktura v srdci Valašska“. Krom ovocných výborných pálenek firma také nabízí velmi kvalitní Gin z láhve. Přání Vám asi úplně tento gin nesplní, ale s kvalitním tonikem Vám vykouzlí minimálně úsměv na tváři. Prostě správný valašský gin. Celkově ale pálenky ze Zubří nabízejí krásnou chuť s výrazným závěrem, tak jak se v tomto kraji nosí. Určitě za ochutnání stojí jejich bezovice, která nabízí unikátní chuť. Nepřehlédnul bych ani jejich hruškovici, která zahřeje krk i velkým chlapom. 

Ať už hodláte strávit na Valašsku rodinnou dovolenou nebo se věnovat lihové turistice, každopádně na chvilku zpomalte, dejte si slivovičku na nějakém okouzlujícím místě a věnujte se krásám valašského života.

P.S. Dá sa…

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Vydestilované novinky do emailu
Buďte první, kdo se dozví o zajímavostech a novinkách od českých mistrů destilatérů. Rozesíláme 1x za měsíc.
Naše záruky

Do 24 hodin zásilku odesíláme

  Sledování zásilky

  Zabalené v protinárazovém obalu

  3Dplatba kartou nebo dobírka

  Můžete objednat i větší množství, my zboží dodáme do 7 dnů

 

Ikony u zboží

45%  Obsah % alkoholu

  Limitovaná edice 

    Medaile či jiné ocenění

  Dárkové balení

    Na zakázku vlastní etikety

Podporujeme
 
 
 
  • Zákaz prodeje alkoholu osobám mladším 18 let
  • Při převzetí zboží bude ověřen váš věk
  • Fotografie produktů a zboží jsou ilustrativní
Kontakty
Logo
(Po-Pá, 8-14 hod.)
Powered by DESTILERKA.CZ